Az albbi cikkben megprblom rviden, lnyegretren elemezni a jelen korunk llami/trsadalmi berendezkedseit s annak alapvet hibit, visszssgait.
A mai llamokat kt csoportra lehet osztani: a kapitalista, valamint a szocialista (nevezhetjk akr keleti vagy szovjet) tpus llamokra.
Szocialista tpus llamok (szovjet mintra)
Ezek a rendszerek legfbb sajtossga a nagyfok 'hatalomkzpontsguk'. Az uralkod osztly, hogy hatalmt fenntartsa, hatalmas elnyom gpezetet tart fenn. Szinte mindenki a rendrsg ellenrzse alatt ll vagy llhat brmikor. Egyprtrendszer ltezik: a kommunista prt ellenrzi a trsadalom s az llam egszt. Hogy hatalmt biztostja, a maga rszre sajtt ki minden politikai tevkenysget. A sajt ideolgijn kvl mst nem tr meg. Lnyegben egyetlen munkaad ltezik: az llam. Az autonm trekvseket (legyen az szocilis, kulturlis, gazdasgi vagy politikai) elnyomja, hiszen az alapjaiban veszlyeztetn a kialaktott rendszert.
A hatalom a kivltsgokkal rendelkez keskeny rteg kezben van, ami korntsem valstotta meg a kizskmnyols nlkli s egyenlsgen alapul trsadalmat, amirl a propagandja radozik. Valjban csupn egy llamkapitalizmust hozott ltre, ahol egyetlen munkaad ltezik, az llam (a tbbi klnbsg csak ebbl fakad). Vgeredmnyben hasonlt a kapitalista berendezkeds burzsozihoz.
Kapitalizmus
A szocialista llamokban sokszor hangoztatjk a "bsget", m helyzetket a kapitalista llamokval sszehasonltva a dolgozik mgis hajlamosak azt gondolni, hogy a nyugati tpus trsadalom az idelis trsadalom, a fogyaszts, a demokrcia, az egyn szabadsgnak birodalma. Mrpedig a valsg sokkal kevsb idillikus. Az ktsgtelen, hogy az egyni szabadsg jval nagyobb nyugaton, mint keleten. m ez a szabadsg annyit tesz, hogy az ember olyan legyen, mint a nagy tlag: fogyasszon, dolgozzon s szavazzon. Ha tlsgosan eltrne ezektl a normktl, szmos eszkz szolgl a 'helyes tra' val visszaigaztshoz, kezdve a tv-n, rdin s sajtn keresztli propagandtl az iskolai, munkahelyi intzmnyestett nevelsig. Mindezek eredmnyekpp az tlagember meg van elgedve sorsval, s nem lzadozik a kizskmnyoltsga ellen.
Nyugaton megtrik a rendszert alapjaiban megkrdjelez eszmket s gondolatokat is. Ezt azrt tehetik meg, mert szinte korltlan ellenrzssel rendelkeznek az informcis eszkzk felett, ami megakadlyozza a radiklis gondolatok terjedst. A szabadsg csak addig elfogadhat a rendszer szmra, amg nem veszlyezteti azt ltben.
Ugyanilyen ltszat a demokrcia is. A kapitalista rendszerben gynevezett "szabad vlasztsok" vannak. Ezzel a legfbb hiba az, hogy a megvlasztott kpviselket a vlasztk nem ellenrizhetik, semmilyen szmonkrsi lehetsggel nem rendelkeznek. Ez ahhoz a visszssghoz vezet, hogy valaki megvlasztatja magt egy olyan programmal, amit esze gban sincs megvalstani. A vlasztk ez ellen semmit sem tehetnek, mivel a kpviselk nem visszahvhatk. Holott a "demokrciban" a np akarata kellene rvnyesljn.
A fogyaszts s a szocialista rendszerhez kpest rendkvl b ruvlasztk szintn rejt magban ellentmondsokat. A fogyaszti trsadalmak ugyanis a harmadik vilg s a kelet munkaerejnek s nyersanyagainak mdszeres kizskmnyolsn alapulnak, a 'bsget' vgeredmnyben a Fld tbbi orszgnak nyomora teszi lehetv.
A kapitalizmus jelszava a 'szabad verseny'. Ez a szp elv azonban csalka: ahhoz vezet, hogy a termels szinte minden tern az iramot jobban br mamutcgek s trsulsok monopliumot szereznek, elnyomva s megszntetve/beolvasztva azokat a kisebb termelket, akik nem brjk a versenyt.
Mind a kapitalista, mind a kommunista llam az embereken 'lskdik', az adkat knyszerrel hajtatja be. s mg az llam az adkbl, a hatalmon lev burzsozia az alacsonyabb nptmegekbl, addig az emberek tbbsge a minimlbrbl l.
Mint ltjuk, a nyugati trsadalmak vonzbbak a keletinl, azonban ne feledjk, hogy ez is mlysgesen egyenltlen, hierarchikus s hatalomelv kizskmnyol trsadalom. |