Proudhon (Pierre-Joseph, 1809-1865), francia anarchista gondolkod, jsgr, az anarchizmus elmletnek egyik legnagyobb kpviselje
Hres, szlligv vlt mondsa: la proprit c'est le vol, azaz a magntulajdon lops. Eredetileg nyelvsznek kszlt, majd hajvllalatot igazgatott, csak ksbb lett hivatsos politikus. Npbankot kvnt ltrehozni, ahol a munksok kamat nlkli klcsnt kaphattak volna, m ez a ksrlet kudarcot vallott. Proudhon clja a kapitalista tke eltrlse volt. jsgrknt lapjait betiltottk, tbbszr brtnbntetsre tltk. lete vgn Belgiumban lt. F mve A nyomorsg filozfija, majd ksbb megjelent a Kutatsok az emberi jogok elvrl s sszettelrl cm munkja.
Bakunyin (Mihail Alekszandrovics, 1814-1876), orosz anarchista forradalmr
Nemesi csaldbl szrmazott. Berlinben tanult filozfit, majd tagja lett a Nemzetkzi Munksszvetsg orosz szekcijnak. Olaszorszgban lt, ahol nekiltott az anarchista mozgalom kiptsnek. Szembekerlt Marxszal: szerinte a nmet gondolkod olyan llami szocializmust ksztett el, amely j tekintlyuralmat teremt majd. Vgl az I. Internacionl kizrta Bakunyint s az els anarchistkat a kommunizmus csoportjai kzl (ezzel lpett az anarchizmus j, kln tra). A szabadsgrt foly harc lelkes hve volt. Az llamisg s anarchia cm munkjban igyekezett megvilgtani az anarchizmus s a tbbi 'forradalmi' eszme klnbsgeit. Bakunyin a spontaneits hve volt: szerinte az ember eredend jsga s trsas mivolta idvel spontn mdon nkntes kzssgi egyeslsekhez vezet. Egyb fontos mvei: Gyns, A tudomnyos anarchizmus (cikk). Bakunyin munkssga elssorban az olasz s spanyol anarchizmusra volt nagy hatssal.
Kropotkin (Pjotr Alekszandrovics, 1842-1921), orosz herceg, fldrajztuds, a darwini evolcis elmlet hve
A crizmus ellen lzad rtelmisgi, bebrtnztk, majd nyugatra szktt, s hamarosan az anarchista mozgalom egyik vezetje lett. Nzetei szerint az llam a kizskmnyols s elnyoms eszkze. A klcsns segtsgnyjtson alapul trsadalmakat evolcis alapon magasabbrendeknek tartotta. Eszmnykpe egy olyan decentralizlt trsadalom volt, ahol nll kzssgek egyestik a vrosi civilizci s a mezgazdasg elnyeit.
Godwin (William, 1756-1836), angol filozfus s r, az anarchista trsadalomfilozfia els kpviselje
Klvinista papnak kszlt, majd filozfus s r lett. Az anarchizmus jelents hats gondolkodja volt, az rtelemre, rcira helyezte a hangslyt. Vizsglds a politikai igazsgossgrl s annak a kzerklcsre s a boldogsgra gyakorolt hatsrl cm knyve 1793-ban jelent meg. Az egyn szabadsgval szembeni llami erszakot elutastotta, vdelmbe vette a forradalmrokat. Az idelis trsadalom szerinte kis, nellt kzssgekbl ll. Amerikba utazott kt hres klt, Wordsworth s Coleridge trsasgban, m nem sikerlt megvalstania elkpzelseit.
Stirner (Max, eredeti nevn Johann Caspar Schmidt, 1806-1856) nmet llamellenes filozfus, az anarchizmus elmletnek egyik megalkotja
Elvetette az llam ltt, mivel szerinte ez jelenti a legnagyobb knyszert az emberek szmra. Az eltte alkot anarchista gondolkodkhoz kpest nagy hangslyt fektetett a szellemi s kulturlis rtkek megrzsre, s a teljesebb egynisgkifejezsre.
Rousseau (Jean-Jacques, 1712-1778), svjci francia felvilgosods kori filozfus, r s zeneszerz
Rousseau az anarchista mozgalmak eltt lt s alkotott, m azt rdemes megjegyezni, hogy a Trsadalmi szerzds cm mve ers rokonsgot mutat a ksbbiekben kialakult anarchizmus eszmjvel. |